  • GPA060A060MN-FD
GPA060A060MN-FD
advertisement
Manufacturer No:
GPA060A060MN-FD
Manufacturer:
SemiQ
HK JDW NO:
351-GPA060A060MN-FD
Package:
TO-3
Datasheet:
GPA060A060MN-FD
Description:
IGBT 600V 120A 347W TO3PN
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
GPA060A060MN-FD
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    TO-3
  • Supplier Device Package
    TO-3PN
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C TJ
  • Packaging
    Tube
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Input Type
    Standard
  • Power - Max
    347W
  • Reverse Recovery Time
    140ns
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
    600V
  • Current - Collector (Ic) (Max)
    120A
  • Test Condition
    400V, 60A, 10Ohm, 15V
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
    2.3V @ 15V, 60A
  • IGBT Type
    Trench Field Stop
  • Gate Charge
    225nC
  • Current - Collector Pulsed (Icm)
    180A
  • Td (on/off) @ 25°C