  • GPFM250-48
GPFM250-48
advertisement
Manufacturer No:
GPFM250-48
HK JDW NO:
732-GPFM250-48
Package:
Datasheet:
GPFM250-48
Description:
Quantity:
In Stock : 17705
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
GPFM250-48
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Chassis Mount
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Weight
    1.360777kg
  • Operating Temperature
    0°C~50°C
  • Series
    GPFM250 (250W)
  • Size / Dimension
    8.00Lx5.00W x 1.75 H 203.2mmx127.0mmx44.5mm
  • Feature
    Adjustable Output, PFC, Remote Sense, Standby Output, Universal Input
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Type
    Open Frame
  • Applications
    Medical
  • Power (Watts)
    180W 250W Forced Air
  • Additional Feature
    REMOTE SHUTDOWN
  • Subcategory
    Power Supply Modules
  • Power Rating
    250W
  • Max Power Dissipation
    180W
  • Number of Outputs
    1
  • Approval Agency
    CE, cURus, TUV
  • Efficiency
    75%
  • Output Voltage
    48V
  • Max Output Current
    3.8A
  • Voltage - Input
    85V~264VAC
  • Output Current
    5.3A
  • Protections
    OUTPUT OVER CURRENT; OUTPUT OVER VOLTAGE; THERMAL
  • Current - Output 1
    3.8A
  • Minimum Load Required
    No
  • Input Current
    3.7A
  • Height
    44.45mm
  • Length
    203.2mm