  • GRM155R6YA105KE11D
GRM155R6YA105KE11D
advertisement
Manufacturer No:
GRM155R6YA105KE11D
HK JDW NO:
535-GRM155R6YA105KE11D
Purchasing and Inquiry
GRM155R6YA105KE11D Overview
Ceramic capacitor is 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm in size/dimension for this device.Generally, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to temperature changes, and it is equal to X5R.The voltage - Rated DC of 35V allows it to function.
GRM155R6YA105KE11D Features
a size/dimension of 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
with X5R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 35V
GRM155R6YA105KE11D Applications
There are a lot of Murata Electronics GRM155R6YA105KE11D applications of ceramic capacitors.
Step5Bar-code shipping tag
GRM155R6YA105KE11D
  • Lifecycle Status
    IN PRODUCTION (Last Updated: 3 weeks ago)
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
    EAR99
  • Length
    1mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Height
    0.5mm
  • Width
    0.5mm
  • Thickness
    609.6μm
  • Operating Temperature
    -55°C~85°C
  • Size / Dimension
    0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
  • Voltage - Rated DC
    35V
  • Capacitance
    1μF
  • Tolerance
    ±10%
  • Dielectric Material
  • Thickness (Max)
    0.024 0.60mm