  • GRM155R71H563KE14D
GRM155R71H563KE14D
advertisement
Manufacturer No:
GRM155R71H563KE14D
HK JDW NO:
535-GRM155R71H563KE14D
Package:
0402 (1005 Metric)
Purchasing and Inquiry
GRM155R71H563KE14D Overview
Consequently, the program has size/dimension 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm.Temperature coefficient of resistance refers to the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, with X7R being the highest temperature coefficient.With a voltage of 50V, it can operate.
GRM155R71H563KE14D Features
a size/dimension of 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V
GRM155R71H563KE14D Applications
There are a lot of Murata Electronics GRM155R71H563KE14D applications of ceramic capacitors.
  • General electronic equipment
  • Mobile devices
  • Servers, PCs, tablets
  • Power supply circuit
Step5Bar-code shipping tag
GRM155R71H563KE14D
    Select All
  • Lifecycle Status
    NRND (Last Updated: 1 month ago)
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount, MLCC
  • Package / Case
    0402 (1005 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Number of Pins
    2
  • Material
    Ceramic
  • Weight
    6.010099mg
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    GRM
  • Size / Dimension
    0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
  • Tolerance
    ±10%
  • Part Status
    Not For New Designs
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
  • Applications
    General Purpose
  • Capacitance
    0.056μF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Packing Method
    TR, PAPER, 7 INCH
  • Case Code (Metric)
    1005
  • Case Code (Imperial)
    Yes
  • Height
    550μm
  • Thickness (Max)
    0.022 0.55mm