  • GRM21BR72A223KA01L
GRM21BR72A223KA01L
advertisement
Manufacturer No:
GRM21BR72A223KA01L
HK JDW NO:
535-GRM21BR72A223KA01L
Package:
0805 (2012 Metric)
Purchasing and Inquiry
GRM21BR72A223KA01L Overview
Using this device, the program has a size/dimension of 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm.Temperature coefficient of resistance refers to the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, with X7R being the highest temperature coefficient.This device can operate on voltage - Rated DC of 100V.
GRM21BR72A223KA01L Features
a size/dimension of 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 100V
GRM21BR72A223KA01L Applications
There are a lot of Murata Electronics GRM21BR72A223KA01L applications of ceramic capacitors.
  • Servers, PCs, tablets
  • Mobile devices
  • Power supply circuit
  • General electronic equipment
Step5Bar-code shipping tag
GRM21BR72A223KA01L
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount, MLCC
  • Package / Case
    0805 (2012 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Dielectric Material
    Ceramic
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    GRM
  • Size / Dimension
    0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Not For New Designs
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • Applications
    General Purpose
  • HTS Code
  • Capacitance
    0.022μF
  • Voltage - Rated DC
    100V
  • Packing Method
    TR, EMBOSSED, 7 INCH
  • Depth
    1.25mm
  • Case Code (Metric)
    2012
  • Case Code (Imperial)
    Yes
  • Voltage
    100V
  • Dissipation Factor
    0.025 %
  • Height
    1.45mm
  • Thickness (Max)
    0.053 1.35mm
  • Thickness
    1.3462mm