  • GSID150A120S6A4
GSID150A120S6A4
advertisement
Manufacturer No:
GSID150A120S6A4
Manufacturer:
SemiQ
HK JDW NO:
351-GSID150A120S6A4
Package:
Module
Datasheet:
GSID150A120S6A4
Description:
IGBT MOD 1200V 275A 1035W
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
GSID150A120S6A4
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Package / Case
    Module
  • Supplier Device Package
  • Operating Temperature
    -40°C~150°C
  • Series
    Amp+™
  • Part Status
    Active
  • Configuration
    Single
  • Power - Max
    1035W
  • Input
    Standard
  • Current - Collector Cutoff (Max)
    1mA
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
    1200V
  • Current - Collector (Ic) (Max)
    275A
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
    1.9V @ 15V, 150A
  • NTC Thermistor
    Yes
  • Input Capacitance (Cies) @ Vce
    20.2nF @ 25V