  • GSM900USA
GSM900USA
advertisement
Manufacturer No:
GSM900USA
Manufacturer:
RF Solutions
HK JDW NO:
661-GSM900USA
Package:
Module
Datasheet:
GSM900USA
Purchasing and Inquiry
GSM900USA Overview
The RF Transceiver' mounting method adopted is Surface Mount.It uses the Bulk package in order to optimize the performance of this RF Transceiver module.When operating, Transceiver's operating temperature should be kept at -20°C~70°C.RF Transceivers that can supply 3.3V~4.2V volts are available.A RF Transceiver Module operates at a frequency of 900MHz.In many applications, this Transceiver is mounted with a Surface Mount bus.
GSM900USA Features
Surface Mount
Bulk package
3.3V~4.2V volts
GSM900USA Applications
There are a lot of RF Solutions GSM900USA RF Transceiver Modules applications.
  • Internet of Things (IoT)
  • Remote Control
  • Wireless Price Tags
  • Consumer Electronics
  • Chemical Sensors
  • Low-power IoT applications
  • Transmit
  • Internet Radio
  • Health and Fitness
Step5Bar-code shipping tag
GSM900USA
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to GSM900USA.
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
  • Package / Case
    Module
  • Operating Temperature
    -20°C~70°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2012
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Max Operating Temperature
    70°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Voltage - Supply
    3.3V~4.2V
  • Frequency
    900MHz
  • Data Rate
    85.6kbps
  • Power - Output
    32.5dBm
  • RF Family/Standard
    General ISM < 1GHz