  • GSR8.54F130QP
GSR8.54F130QP
advertisement
Manufacturer No:
GSR8.54F130QP
Manufacturer:
E-Switch
HK JDW NO:
239-GSR8.54F130QP
Package:
Datasheet:
GSR8.54F130QP
Description:
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 50V
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
GSR8.54F130QP
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Contact Plating
    Silver
  • Mount
    Sealed, Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole, Right Angle
  • Actuator Material
    Liquid Crystal Polymer (LCP)
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    GS
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    PC Pin
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Current Rating
    50mA
  • Termination Style
    PC Pin
  • Actuator Type
    Standard
  • Circuit
    SPST-NO
  • Switch Function
    Off-Mom
  • Throw Configuration
    SPST
  • Illumination
    Non-Illuminated
  • Mechanical Life
    100,000 Cycles
  • Contact Current Rating
    30mA
  • Operating Force
    130gf
  • Illumination Type
    Non-Illuminated
  • Actuator Orientation
    Side Actuated
  • Outline
    8.00mm x 8.54mm
  • Contact Rating @ Voltage
    0.05A @ 50VDC
  • Switch Travel
    0.30mm
  • Actuator Length, Right Angle
    6.00mm