  • GUO40-08NO1
GUO40-08NO1
advertisement
Manufacturer No:
GUO40-08NO1
Manufacturer:
IXYS / Littelfuse
HK JDW NO:
401-GUO40-08NO1
Package:
5-SIP
Datasheet:
GUO40-08NO1
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
GUO40-08NO1
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    7 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    5-SIP
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -40°C~175°C TJ
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2012
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    5
  • Additional Feature
    UL RECOGNIZED
  • HTS Code
  • Subcategory
    Bridge Rectifier Diodes
  • Technology
    Standard
  • Terminal Position
    SINGLE
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Pin Count
    5
  • JESD-30 Code
    R-PSFM-T5
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Number of Elements
    6
  • Configuration
    BRIDGE, 6 ELEMENTS
  • Power Dissipation-Max
    35W
  • Diode Type
    Three Phase
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    40μA @ 800V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    1.28V @ 30A
  • Case Connection
    ISOLATED
  • Output Current-Max
    6A
  • Current - Average Rectified (Io)
    40A
  • Number of Phases
    3
  • Non-rep Pk Forward Current-Max
    340A
  • Voltage - Peak Reverse (Max)
    800V