  • GX-H12A-P-R
GX-H12A-P-R
advertisement
Manufacturer No:
GX-H12A-P-R
HK JDW NO:
590-GX-H12A-P-R
Package:
Module
Datasheet:
Description:
12V~24V Inductive Module GX Series Plastic Cable Leads Module
Purchasing and Inquiry
GX-H12A-P-R Overview
GX-H12A-P-R Features
GX Series
Operating Temperature: -25°C~70°C
Sensing Distance: 0.13 (3.3mm)
Voltage - Supply: 12V~24V
Response Frequency: 500Hz
Package / Case: Module
Moisture Sensitivity Level (MSL): 1 (Unlimited)
GX-H12A-P-R Applications
There are a lot of Panasonic Industrial Automation Sales GX-H12A-P-R Proximity Sensors applications.
  • Display products
  • Automation
  • Assembly lines
  • Mobile Phones
  • Automatic faucet
  • Home appliances
  • Contact less switching
  • Lighting
  • Notebooks
  • Tablets
Step5Bar-code shipping tag
GX-H12A-P-R
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Mount
    Cable
  • Package / Case
    Module
  • Material - Body
    Plastic
  • Operating Temperature
    -25°C~70°C
  • Series
    GX
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Connector
  • Max Operating Temperature
    70°C
  • Min Operating Temperature
    -25°C
  • Voltage - Supply
    12V~24V
  • Shielding
    Unshielded
  • Ingress Protection
    IP68
  • Termination Style
    Cable Leads
  • Output Type
    PNP-NO, 3-Wire
  • Sensing Distance
    0.13 (3.3mm)
  • Sensor Type
    Inductive
  • Sensing Method
    Inductive
  • Indicator
    LED
  • Response Frequency
    500Hz