  • GX-H12AI-P
GX-H12AI-P
advertisement
Manufacturer No:
GX-H12AI-P
HK JDW NO:
590-GX-H12AI-P
Package:
Module
Datasheet:
Description:
12V~24V Inductive Module GX Series Plastic Cable Leads Module
Purchasing and Inquiry
GX-H12AI-P Overview
GX-H12AI-P Features
GX Series
Operating Temperature: -25°C~70°C
Sensing Distance: 0.13 (3.3mm)
Voltage - Supply: 12V~24V
Response Frequency: 500Hz
Measurement Range-Max: 3.3 mm
Package / Case: Module
Moisture Sensitivity Level (MSL): 1 (Unlimited)
GX-H12AI-P Applications
There are a lot of Panasonic Industrial Automation Sales GX-H12AI-P Proximity Sensors applications.
  • Display products
  • Measurement of the distance from the target
  • Non-ferrous objects detection
  • PC monitors
  • Lighting
  • Detect position
  • Automation
  • Automatic faucet
  • Count different applications
  • Usage in Security
Step5Bar-code shipping tag
GX-H12AI-P
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Package / Case
    Module
  • Material - Body
    Plastic
  • Operating Temperature
    -25°C~70°C
  • Published
    2007
  • Series
    GX
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Connector
  • Voltage - Supply
    12V~24V
  • Shielding
    Unshielded
  • Ingress Protection
    IP68
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Termination Style
    Cable Leads
  • Body Length or Diameter
    27.4mm
  • Body Breadth
    12 mm
  • Output Type
    PNP-NO, 3-Wire
  • Sensing Distance
    0.13 (3.3mm)
  • Sensor Type
    Inductive
  • Indicator
    LED
  • Response Frequency
    500Hz
  • Housing
    PBT
  • Measurement Range-Max
    3.3 mm
  • Body Height
    12mm