  • GXM-T24-SR100
GXM-T24-SR100
advertisement
Manufacturer No:
GXM-T24-SR100
Manufacturer:
FreeWave Technologies
HK JDW NO:
316-GXM-T24-SR100
Package:
Module
Datasheet:
GXM-T24-SR100
Purchasing and Inquiry
GXM-T24-SR100 Overview
The RF Transceiver' mounting method is Chassis Mount.Operating at -40°C~85°C is the recommended temperature for Transceiver's operation.This RF Transceiver Module belongs to the GXM family.There is 3.3V~5V voltage limit on the RF Transceiver.2.4GHz~2.483GHz Hz is the frequency at which the Transceiver operates.
GXM-T24-SR100 Features
Chassis Mount
3.3V~5V volts
GXM-T24-SR100 Applications
There are a lot of FreeWave Technologies GXM-T24-SR100 RF Transceiver Modules applications.
  • Security Systems
  • M2M Communication
  • Fitness
  • Thermostats
  • Health and Fitness
  • Power Amplifier (PA)
  • Switch
  • Chemical Sensors
  • Utility and Smart Energy
Step5Bar-code shipping tag
GXM-T24-SR100
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    2 Weeks
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Package / Case
    Module
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Series
    GXM
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Voltage - Supply
    3.3V~5V
  • Frequency
    2.4GHz~2.483GHz
  • Data Rate
    153.6kbps
  • RF Family/Standard
    General ISM > 1GHZ
  • Antenna Type
    Integrated, Chip
  • Sensitivity
    -105dBm
  • Serial Interfaces
    Serial TTL
  • Current - Receiving
    165mA
  • Current - Transmitting
    1.2A