  • GYB1E221MCQ1GS
GYB1E221MCQ1GS
advertisement
Manufacturer No:
GYB1E221MCQ1GS
Manufacturer:
Nichicon
HK JDW NO:
555-GYB1E221MCQ1GS
Package:
Radial, Can - SMD
Datasheet:
GYB1E221MCQ1GS
Purchasing and Inquiry
GYB1E221MCQ1GS Overview
2.3A @ 100kHz ripple current @ High Frequency is needed to power systems.A value of 27mOhm is assigned to the electrical device's ESR (Equivalent Series Resistance).This device requires a ripple current at low frequency to fully function.In order to ensure stable operation, the operating temperature should be -55°C~105°C.
GYB1E221MCQ1GS Features
2.3A @ 100kHz ripple current on a high frequency
a 27mOhm in ESR (Equivalent Series Resistance) in this electrical device
an operating temperature of -55°C~105°C
GYB1E221MCQ1GS Applications
There are a lot of Nichicon GYB1E221MCQ1GS applications of aluminum polymer capacitors.
  • Medical equipment
  • Servers and adapters (laptop power supplies)
  • Miniature high Power Supply.
  • LED driver power supplies
  • Motherboards
  • Buck up Power Supplies of CPU(VRM etc.)
  • Phone chargers
  • Switching Power Supply and DC/DC Converter.
Step5Bar-code shipping tag
GYB1E221MCQ1GS
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    23 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    Radial, Can - SMD
  • Surface Mount Land Size
    0.327Lx0.327W 8.30mmx8.30mm
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    GYB
  • Size / Dimension
    0.315Dia 8.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Type
    Hybrid
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    25V
  • Capacitance
    220μF
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    27mOhm
  • Lifetime @ Temp
    10000 Hrs @ 105°C
  • Ripple Current @ Low Frequency
    345mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    2.3A @ 100kHz
  • Height Seated (Max)
    0.413 10.50mm