  • GYC1J100MCQ1GS
GYC1J100MCQ1GS
advertisement
Manufacturer No:
GYC1J100MCQ1GS
Manufacturer:
Nichicon
HK JDW NO:
555-GYC1J100MCQ1GS
Package:
Radial, Can - SMD
Datasheet:
GYC1J100MCQ1GS
Description:
GYC Series 10μF Aluminum Polymer Capacitors ±20% Radial, Can - SMD Surface Mount Tape & Reel (TR)
Purchasing and Inquiry
The capacitance can run at the range of 10μF.
±20% are used to determine the tolerance of this capacitor. It is contained in a package of Radial, Can - SMD. This capacitor is accessible in the Tape & Reel (TR) packaging. It belongs to GYC series. This part is mounted in the way of Surface Mount. The type of the GYC1J100MCQ1GS capacitor can be classified as Hybrid. It is suitable for the component connected in Automotive. This device operates temperature at the range of -55°C~135°C. Nichicon GYC1J100MCQ1GS GYC1J100MCQ1GS Capacitor GYC1J100MCQ1GS Capacitor. Voltage - Rated often has values of 63V.
GYC Series
Capacitance: 10μF
Tolerance: ±20%
Package / Case: Radial, Can - SMD
Packaging: Tape & Reel (TR)
Works Operating Temperature: -55°C~135°C
There are great quantities of applications of GYC1J100MCQ1GS Aluminum Polymer Capacitors.
  • To enhance power efficiency
  • Motor Start
  • Flashtube Ignition
  • Computer motherboards
  • PFC
  • Bypassing Noise Filtering
  • Frequency Converters
  • Motor Control
  • Audio Crossover
  • Signal decoupling & power bypass
Step5Bar-code shipping tag
GYC1J100MCQ1GS
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    23 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    Radial, Can - SMD
  • Surface Mount Land Size
    0.260Lx0.260W 6.60mmx6.60mm
  • Operating Temperature
    -55°C~135°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    GYC
  • Size / Dimension
    0.248Dia 6.30mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Type
    Hybrid
  • Applications
    Automotive
  • Voltage - Rated
    63V
  • Capacitance
    10μF
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    120mOhm
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 135°C
  • Ripple Current @ Low Frequency
    150mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    1A @ 100kHz
  • Height Seated (Max)
    0.240 6.10mm