  • H2C-8R-AC120-A
H2C-8R-AC120-A
advertisement
Manufacturer No:
H2C-8R-AC120-A
HK JDW NO:
607-H2C-8R-AC120-A
Package:
Datasheet:
H2C-8R-AC120-A
Description:
Motor Timer With Simple Operation For Switching Time Specifications
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
H2C-8R-AC120-A
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Socket
  • Mounting Type
    Socketable
  • Number of Pins
    8
  • Published
    2002
  • Series
    H2C
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Voltage - Supply
    120VAC
  • Termination Style
    Plug In, 8 Pin (Octal)
  • Function
    Off-Delay
  • Circuit
    SPDT (1 Form C)
  • Throw Configuration
    SPDT
  • Relay Type
    Mechanical Relay
  • Contact Rating @ Voltage
    6A @ 250VAC