  • H2C-8R-AC120-C
H2C-8R-AC120-C
advertisement
Manufacturer No:
H2C-8R-AC120-C
HK JDW NO:
607-H2C-8R-AC120-C
Package:
Datasheet:
H2C-8R-AC120-C
Description:
Electromechanical Relay SPDT 6A 120VAC Plug-In
Step5Bar-code shipping tag
H2C-8R-AC120-C
    Select All
  • Mount
    Plug-In, Socket
  • Mounting Type
    Socketable
  • Number of Pins
    8
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Max Operating Temperature
    50u00b0C
  • Min Operating Temperature
    -10u00b0C
  • Voltage - Supply
    120VAC
  • Termination Style
    Plug In, 8 Pin (Octal)
    SPDT (1 Form C)
  • Max Voltage Rating (AC)
    250V
  • Max Current Rating
    6A
  • Throw Configuration
    SPDT
  • Contact Rating @ Voltage
    6A @ 250VAC
  • Coil Voltage (AC)
    120V