  • HBG-160-48AB
HBG-160-48AB
advertisement
Manufacturer No:
HBG-160-48AB
Manufacturer:
MEAN WELL USA Inc.
HK JDW NO:
495-HBG-160-48AB
Package:
Datasheet:
HBG-160-48AB
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
HBG-160-48AB
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    15 Weeks
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Series
    HBG-160 (160W)
  • Size / Dimension
    5.97Dia x 2.62 H 151.7mmx66.5mm
  • Feature
    OCP, OTP, OVP, SCP
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Type
    Constant Current, Voltage
  • Power (Watts)
    156W
  • Termination Style
    Wire Leads
  • Number of Outputs
    1
  • Approval Agency
    CB, CCC, CE, cURus, TUV
  • Efficiency
    93%
  • Voltage - Isolation
    3.75kV
  • Voltage - Input (Max)
    305VAC
  • Voltage - Input (Min)
    90VAC
  • Current - Output (Max)
    3.3A
  • Voltage - Output
    48V