  • HBG-240-48
HBG-240-48
advertisement
Manufacturer No:
HBG-240-48
HK JDW NO:
495-HBG-240-48
Package:
100
Datasheet:
HBG-240-48
Step5Bar-code shipping tag
HBG-240-48
  • Operating Temperature
    -40°C~75°C
  • Series
    HBG-240 (240W)
  • Size / Dimension
    7.54Dia x 2.72 H 191.5mmx69.0mm
  • Feature
    OCP, OTP, OVP, SCP
  • Type
    Constant Current, Voltage
  • Efficiency
    93%
  • Voltage - Isolation
    3.75kV
  • Voltage - Input (Max)
    305VAC
  • Voltage - Output 1
    48V
  • Voltage - Input (Min)
    90VAC
  • Output Current
    5A
  • Output Power
    240W
  • Voltage - Output
    28.8V~48V
  • Topology
    AC DC Converter
  • Current - Output 1
    5A
  • Max Output Power
    240W
  • Max Input Current
    2.5A