  • HC4-HL-AC120V
HC4-HL-AC120V
advertisement
Manufacturer No:
HC4-HL-AC120V
Manufacturer:
Panasonic Electric Works
HK JDW NO:
590-HC4-HL-AC120V
Package:
120
Datasheet:
HC4-HL-AC120V
Description:
Electromechanical Relay 110/120VAC 5A 4PDT (27.2x20.8x35.2)mm Plug-In General Purpose Relay
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
HC4-HL-AC120V
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Contact Material
    Gold, Silver
  • Mount
    PCB, Plug-In
  • Package / Case
    120
  • Number of Pins
    14
  • Published
    2003
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Quick Connect
  • ECCN Code
    EAR99
  • Max Operating Temperature
    60°C
  • Min Operating Temperature
    -50°C
  • Additional Feature
    COIL OPERATE VOLTAGE(AC): 96 V, COIL RELEASE VOLTAGE(AC): 36 V ; WITH LED INDICATION
  • Packing Method
    BOX
  • Depth
    20.8mm
  • Reference Standard
    CSA; UL; VDE
  • Voltage - Rated AC
    250V
  • Physical Dimension
    27.2mm x 20.8mm x 35.2mm
  • Max Voltage Rating (AC)
    250V
  • Max Current Rating
    5A
  • Electrical Life
    200000 Cycle(s)
  • Throw Configuration
    4PDT
  • Contact Current Rating
    5A
  • Relay Type
    General Purpose
  • Contact Current(AC)-Max
    5A
  • Contact (AC) Max Rating R Load
    5A@250VAC
  • Operate Time
    20 ms
  • Coil Type
    Non-Latching
  • Coil Current
    11.9mA
  • Power Consumption
    1.3W
  • Coil Power
    1.3W
  • Contact/Output Supply Type
    AC
  • Relay Action
    MOMENTARY
  • Coil/Input Supply Type
    AC
  • Coil Voltage (AC)
    120V
  • Height
    35.2mm
  • Length
    27.2mm