  • HCPL-3020-300E
HCPL-3020-300E
advertisement
Manufacturer No:
HCPL-3020-300E
Manufacturer:
Broadcom
HK JDW NO:
107-HCPL-3020-300E
Package:
8-SMD, Gull Wing
Datasheet:
Description:
Optocoupler Drive Push-Pull 1-CH 30V 1000V 8-Pin PDIP SMD Tube
Step5Bar-code shipping tag
HCPL-3020-300E
  • Configuration
    SINGLE
  • Voltage - Forward (Vf) (Typ)
    1.5V
  • Propagation Delay
    700 ns
  • Turn On Delay Time
    700 ns
    Unidirectional
  • Current - Output High, Low
    200mA 200mA
  • Rise Time
    50ns
  • Fall Time (Typ)
    50 ns
  • Rise / Fall Time (Typ)
    50ns 50ns
  • Forward Current-Max
    0.02A
  • Current - DC Forward (If) (Max)
    20mA
  • Input Current
    7mA
  • Propagation Delay tpLH / tpHL (Max)
    700ns, 700ns
  • Common Mode Transient Immunity (Min)
    10kV/μs
  • Voltage - Output Supply
    10V~30V
  • REACH SVHC
    No SVHC
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Factory Lead Time
    17 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    8-SMD, Gull Wing
  • Operating Temperature
    -40°C~100°C
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2006
  • Additional Feature
    UL RECOGNIZED
  • Max Power Dissipation
    250mW
  • Technology
    Optical Coupling
  • Approval Agency
    CSA, UR
  • Output Voltage
    30V
  • Max Output Current
    400mA