  • HCPL-5150-200
HCPL-5150-200
advertisement
Manufacturer No:
HCPL-5150-200
Manufacturer:
Broadcom Limited
HK JDW NO:
107-HCPL-5150-200
Package:
8-CDIP (0.300, 7.62mm)
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
HCPL-5150-200
  • Type
    Parameter
    Select All
  • On-State Current-Max
    0.6A
  • Propagation Delay tpLH / tpHL (Max)
    500ns, 500ns
  • Common Mode Transient Immunity (Min)
    10kV/μs
  • Pulse Width Distortion (PWD)
    300 ns
  • Voltage - Output Supply
    15V~30V
  • RoHS Status
    Non-RoHS Compliant
  • Lead Free
    Exempt
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    8-CDIP (0.300, 7.62mm)
  • Number of Pins
    8
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tube
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • ECCN Code
    EAR99
  • Additional Feature
    HIGH RELIABILITY, OPEN COLLECTOR, UL RECOGNIZED
  • Subcategory
    Optocoupler - IC Outputs
  • Max Power Dissipation
    295mW
  • Technology
    Optical Coupling
  • Supply Voltage
    35V
  • Voltage - Isolation
    1500VDC
  • Output Voltage
    27V
  • Max Output Current
    600mA
  • Number of Elements
    1
  • Configuration
    COMPLEX
  • Number of Channels
    1
  • Output Current
    500mA
  • Voltage - Forward (Vf) (Typ)
    1.5V
  • Propagation Delay
    500 ns
  • Turn On Delay Time
    500 ns
  • Optoelectronic Device Type
    LOGIC IC OUTPUT OPTOCOUPLER
  • Response Time
    5e-7 ns
  • Direction
    Unidirectional
  • Current - Output High, Low
    500mA 500mA
  • Rise Time
    100ns
  • Fall Time (Typ)
    100 ns
  • Rise / Fall Time (Typ)
    100ns 100ns
  • Current - DC Forward (If) (Max)
    25mA
  • Input Current
    18mA