  • HCPL-T250-560E
HCPL-T250-560E
advertisement
Manufacturer No:
HCPL-T250-560E
HK JDW NO:
107-HCPL-T250-560E
Package:
8-SMD, Gull Wing
Datasheet:
HCPL-T250-560E
Step5Bar-code shipping tag
HCPL-T250-560E
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    8-SMD, Gull Wing
  • Operating Temperature
    -20°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Additional Feature
    UL RECOGNIZED, VDE APPROVED
  • Max Power Dissipation
    250mW
  • Approval Agency
    CSA, IEC/EN/DIN, UR
  • Output Voltage
    27V
  • Max Output Current
    1.5A
  • Configuration
    COMPLEX
  • Voltage - Forward (Vf) (Typ)
    1.6V
  • Propagation Delay
    500 ns
  • Turn On Delay Time
    500 ns
  • Current - Output High, Low
    500mA 500mA
  • Forward Current-Max
    0.02A
  • Current - DC Forward (If) (Max)
    20mA
  • Input Current
    16mA
  • Propagation Delay tpLH / tpHL (Max)
    500ns, 500ns
  • Common Mode Transient Immunity (Min)
    5kV/μs
  • Voltage - Output Supply
    15V~30V