  • HD2380-0.281-2500
HD2380-0.281-2500
advertisement
Manufacturer No:
HD2380-0.281"-2500
Manufacturer:
3M (TC)
HK JDW NO:
2-HD2380-0.281"-2500
Package:
Datasheet:
HD2380-0.281-2500
Description:
TAPE MASK TAN 0.28" DIA 2500/RL
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
HD2380-0.281-2500
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    3 Weeks
  • Series
    Scotch® 2380
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Color
    Tan
  • Shelf Life
    12 Months
  • Adhesive
    Rubber
  • Storage/Refrigeration Temperature
    70°F 21°C
  • Shelf Life Start
    Date of Manufacture
  • Backing, Carrier
    Crepe Paper
  • Tape Type
    Masking
  • Temperature Range
    325°F 163°C Max
  • Width
    0.28 7.11mm dia
  • Thickness
    0.0072 7.2mils 0.183mm
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
Hot Sales in Thermal
3M 3380 4 X 8.625-25
3M 3380 4 X 8.625-25
3M 4926 0.5
3M 4926 0.5" X 6"-25
3M 4926 0.5" X 6"-25
3M 3431 1 X 5-25
3M 3431 1 X 5-25
3M 200 1.5
3M 200 1.5" X 10.5"-100
3M 200 1.5" X 10.5"-100
3M 431 0.5" X 8"-250
3M 431 0.5" X 8"-250
74653
3M 4462B 0.75
3M 4462B 0.75" X 5"-25
3M 4462B 0.75" X 5"-25