  • HDMR-29-01-S-SM
HDMR-29-01-S-SM
advertisement
Manufacturer No:
HDMR-29-01-S-SM
Manufacturer:
Samtec
HK JDW NO:
680-HDMR-29-01-S-SM
Package:
Datasheet:
HDMR-29-01-S-SM
Description:
Conn HDMI RCP 29 POS 0.5mm Solder RA SMD 29 Terminal 1 Port
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
HDMR-29-01-S-SM
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    3 Weeks
  • Contact Material
    COPPER ALLOY
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount, Right Angle
  • Mounting Feature
    Horizontal
  • Housing Material
    Steel
  • Shell/Shielding Material
    Brass
  • Operating Temperature
    -25°C~85°C
  • Packaging
    Tray
  • Published
    2012
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Board Guide
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Solder
  • Connector Type
    HDMI
  • Gender
    Receptacle
  • Voltage - Rated
    40VAC
  • Subcategory
    Telecom and Datacom Connectors
  • MIL Conformance
    NO
  • DIN Conformance
    NO
  • IEC Conformance
  • Filter Feature
  • Mixed Contacts
  • Option
    GENERAL PURPOSE
  • Current Rating (Amps)
    1.3A per Contact
  • Pitch
    500μm
  • Orientation
    Right Angle
  • Shielding
    Unshielded
  • Depth
    12.16mm
  • Shell Finish
    NICKEL
  • Number of Conductors
    ONE
  • Reference Standard
    UL
  • Contact Finish
    Gold
  • Reliability
    COMMERCIAL
  • Number Of PCB Rows
    1
  • Number of Contacts
    29
  • PCB Contact Pattern
    RECTANGULAR
  • Mating Information
    MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
  • Body Breadth
    0.244 inch
  • Empty Shell
  • Contact Resistance
    30mOhm
  • Max Voltage Rating (AC)
    40V
  • Polarization Key
    POLARIZED HOUSING
  • Number of Ports
    1
  • Mating Cycles
    100
  • Length
    22.3mm