  • HE1AN-Q-AC48V
HE1AN-Q-AC48V
advertisement
Manufacturer No:
HE1AN-Q-AC48V
Manufacturer:
Panasonic Electric Works
HK JDW NO:
590-HE1AN-Q-AC48V
Package:
Datasheet:
HE1AN-Q-AC48V
Description:
RELAY GEN PURPOSE SPST 30A 48V
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
HE1AN-Q-AC48V
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Contact Material
    Silver Tin Oxide (AgSnO)
  • Mount
    Chassis Mount, Flanges
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Number of Pins
    4
  • Operating Temperature
    -50°C~55°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2010
  • Series
    HE
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Termination
    Quick Connect
  • ECCN Code
    EAR99
  • Additional Feature
    COIL OPERATE VOLTAGE(AC): 33.6 V, COIL RELEASE VOLTAGE(AC): 7.2 V
  • Packing Method
    BOX
  • Reference Standard
    CSA; TUV; UL; VDE
  • Termination Style
    Quick Connect - 0.250 (6.3mm)
  • Body Length or Diameter
    60mm
  • Body Breadth
    33 mm
  • Physical Dimension
    60mm x 33mm x 35.8mm
  • Max Voltage Rating (AC)
    277V
  • Max Current Rating
    30A
  • Electrical Life
    100000 Cycle(s)
  • Throw Configuration
    SPST
  • Max Voltage Rating (DC)
    30V
  • Contact Form
    SPST-NO (1 Form A)
  • Relay Type
    General Purpose
  • Coil Resistance
    1.2kOhm
  • Contact (AC) Max Rating R Load
    30A@277VAC
  • Operate Time
    30ms
  • Coil Voltage
    48VAC
  • Coil Type
    Non Latching
  • Switching Voltage
    277VAC 30VDC -Max
  • Coil Current
    39mA
  • Release Time
    30 ms
  • Contact (DC) Max Rating R Load
    30A@30VDC
  • Must Operate Voltage
    33.6VAC
  • Power Consumption
    1.9W
  • Coil Power
    1.9W
  • Must Release Voltage
    7.2VAC
  • Contact/Output Supply Type
    AC/DC
  • Relay Action
    MOMENTARY
  • Coil/Input Supply Type
    AC
  • Coil Voltage (AC)
    48V
  • Switching Current
    30A
  • Switching Capacity
    8.31 kW
  • Body Height
    35.8mm