  • HE2AN-SW-DC48V
HE2AN-SW-DC48V
advertisement
Manufacturer No:
HE2AN-SW-DC48V
Manufacturer:
Panasonic Electric Works
HK JDW NO:
590-HE2AN-SW-DC48V
Package:
Datasheet:
HE2AN-SW-DC48V
Description:
RELAY GEN PURPOSE DPST 25A 48V
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
HE2AN-SW-DC48V
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Relay Action
    MOMENTARY
  • Coil Voltage (DC)
    48V
  • Coil/Input Supply Type
    DC
  • Height
    35.8mm
  • Length
    50mm
  • Width
    33mm
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Contact Material
    Silver Tin Oxide (AgSnO)
  • Mount
    Chassis Mount
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Number of Pins
    6
  • Operating Temperature
    -50°C~55°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2010
  • Series
    HE
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Screw
  • ECCN Code
    EAR99
  • Packing Method
    BOX
  • Reference Standard
    CSA; TUV; UL; VDE
  • Termination Style
    Screw Terminal
  • Body Breadth
    34 mm
  • Physical Dimension
    50mm x 34mm x 44.5mm
  • Max Voltage Rating (AC)
    277V
  • Max Current Rating
    25A
  • Electrical Life
    100000 Cycle(s)
  • Throw Configuration
    DPST
  • Max Voltage Rating (DC)
    30V
  • Contact Form
    DPST-NO (2 Form A)
  • Relay Type
    General Purpose
  • Coil Resistance
    1.2kOhm
  • Contact (AC) Max Rating R Load
    25A@277VAC
  • Operate Time
    30ms
  • Coil Voltage
    48VDC
  • Coil Type
    Non Latching
  • Switching Voltage
    277VAC 30VDC -Max
  • Coil Current
    40mA
  • Release Time
    10ms
  • Contact (DC) Max Rating R Load
    25A@30VDC
  • Must Operate Voltage
    33.6VDC
  • Coil Power
    1.92W
  • Must Release Voltage
    4.8VDC