  • HEF40098BT,653
HEF40098BT,653
advertisement
Manufacturer No:
HEF40098BT,653
Manufacturer:
Nexperia USA Inc.
HK JDW NO:
554-HEF40098BT,653
Package:
16-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Datasheet:
HEF40098BT,653
Purchasing and Inquiry
HEF40098BT,653 Overview
Logical driver uses a neat 16-SOIC (0.154, 3.90mm Width) package. Tape & Reel (TR) external packaging. Available in Surface Mount. Voltage buffer adopts Buffer, Inverting logic prototype. Buffer IC is fed with a voltage of 3V~15V. Qualified to operate within -40°C~85°C TA. The high and low logic state output current of logical driver is 10mA 20mA. Logical driver can deal with 3-State output (s). All of the 2 elements are put into use. Digital buffer is one of the 4000B series devices. 16 terminations with different functions. Buffer IC reuqires a supply voltage of 5V. This buffer driver is part of the 4000/14000/40000 family of parts. 16 pins are set with the electric part. Buffer IC is suitable for Surface Mount applications. Logical driver has 16 pins. Enhanced with 2 ports. The bus transceiver employs 2, 4 (Hex) bits for each element. You can search "40098" for other related electrical components. In quiescent state, the electronic part uses 16μA. To supply the device, a minimum voltage of 3V is a must. Logical driver features ONE FUNCTION WITH TWO BITS to better serve the need. Digital buffer is characterized to have 6 inputs.
HEF40098BT,653 Features
ONE FUNCTION WITH TWO BITS
HEF40098BT,653 Applications
There are a lot of Nexperia USA Inc. HEF40098BT,653 Buffers & Transceivers applications.
  • Fiber optic cable connection network
  • Car radio
  • Fast Ethernet
  • Long-distance fiber optic network applications
  • Precision geodetic measurement
  • Cordless telephone
  • Telecom and datacom networking applications
  • Gigabit Ethernet
  • Fiber distributed data interface (FDDI)
  • Interconnection between switches and computers
Step5Bar-code shipping tag
HEF40098BT,653
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    4 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    16-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
  • Number of Pins
    16
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2013
  • Series
    4000B
  • JESD-609 Code
    e4
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    16
  • Terminal Finish
    Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
  • Additional Feature
    ONE FUNCTION WITH TWO BITS
  • Technology
    CMOS
  • Voltage - Supply
    3V~15V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    5V
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    40098
  • Pin Count
  • Output Type
    3-State
  • Number of Elements
    2
  • Polarity
    Inverting
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    15V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    3V
  • Load Capacitance
    50pF
  • Number of Ports
    2
  • Propagation Delay
    50 ns
  • Quiescent Current
    16μA
  • Turn On Delay Time
    185 ns
  • Family
  • Logic Function
    Buffer, Inverter
  • Number of Inputs
    6
  • Current - Output High, Low
    10mA 20mA
  • Logic Type
    Buffer, Inverting
  • Number of Bits per Element
    2, 4 (Hex)
  • Height Seated (Max)
    1.75mm
  • Length
    9.9mm
  • Width
    3.9mm