  • HFW20S-2STE1
HFW20S-2STE1
advertisement
Manufacturer No:
HFW20S-2STE1
HK JDW NO:
44-HFW20S-2STE1
Description:
HFW Series FFC, FPC Contacts, Vertical - 1 Sided Tape & Reel (TR) 0.039 1.00mm Solder 20 Positions Surface Mount Tin Alloy -55°C~85°C 1A
Step5Bar-code shipping tag
HFW20S-2STE1
  • Contact Plating
    Tin
  • Housing Material
    Polyamide (PA6T), Nylon 6T, Glass Filled
  • Operating Temperature
    -55°C~85°C
  • Series
    HFW
  • Number of Positions
    20
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Number of Rows
    1
  • Voltage - Rated
    100V
  • Current Rating (Amps)
    1A
  • Pitch
    0.039 1.00mm
  • Orientation
    Straight
  • Depth
    5.5mm
  • Current Rating
    1A
  • Contact Finish
    Tin Alloy
  • Voltage - Rated AC
    100V
  • Number of Contacts
    20
  • Housing Color
    Black
  • Contact Resistance
    30mOhm
  • Insulation Resistance
    500MOhm
  • Max Voltage Rating (AC)
    100V
  • Wire/Cable Type
    Straight
  • Mating Cycles
    30
  • Flat Flex Type
    FFC, FPC
  • Connector/Contact Type
    Contacts, Vertical - 1 Sided
  • Cable End Type
    Straight, Tapered
  • Contact Location
    Bottom
  • Length
    22.6mm
  • Height Above Board
    0.209 5.30mm
  • FFC, FCB Thickness
    0.30mm 0.33mm