  • HFW28R-2STE1MTLF
HFW28R-2STE1MTLF
advertisement
Manufacturer No:
HFW28R-2STE1MTLF
Manufacturer:
Amphenol ICC (FCI)
HK JDW NO:
44-HFW28R-2STE1MTLF
Package:
Datasheet:
HFW28R-2STE1MTLF
Description:
HFW-R Series FFC, FPC Contacts, Top Bulk 0.039 1.00mm Solder 28 Positions Surface Mount, Right Angle Tin -55°C~105°C 0.5A
Step5Bar-code shipping tag
HFW28R-2STE1MTLF
    Select All
  • Contact Material
    Phosphor Bronze
  • Mounting Type
    Surface Mount, Right Angle
  • Housing Material
    Thermoplastic, Glass Filled
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    HFW-R
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Solder Retention
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Solder
  • Connector Type
    FFC/FPC CONNECTOR
  • Number of Positions
    28
  • Number of Rows
    1
  • Voltage - Rated
    50V
  • MIL Conformance
    NO
  • DIN Conformance
    NO
  • IEC Conformance
  • Filter Feature
  • Mixed Contacts
  • Option
    GENERAL PURPOSE
  • Current Rating (Amps)
    0.5A
  • Pitch
    0.039 1.00mm
  • Total Number of Contacts
    28
  • Reach Compliance Code
    compliant
  • Contact Finish
    Tin
  • Contact Gender
    FEMALE
  • UL Flammability Code
    94V-0
  • Housing Color
    Black
  • Mating Cycles
    30
  • Flat Flex Type
    FFC, FPC
  • Connector/Contact Type
    Contacts, Top
  • Cable End Type
    Straight or Tapered
  • Height Above Board
    0.122 3.10mm
  • FFC, FCB Thickness
    0.30mm