  • HGT1N30N60A4D
HGT1N30N60A4D
advertisement
Manufacturer No:
HGT1N30N60A4D
Manufacturer:
ON Semiconductor
HK JDW NO:
598-HGT1N30N60A4D
Package:
SOT-227-4, miniBLOC
Datasheet:
HGT1N30N60A4D
Description:
Trans IGBT Chip N-CH 600V 96A 4-Pin SOT-227 Rail
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
HGT1N30N60A4D
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Chassis Mount, Screw
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Package / Case
    SOT-227-4, miniBLOC
  • Number of Pins
    4
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C TJ
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Voltage - Rated DC
    600V
  • Max Power Dissipation
    255W
  • Current Rating
    96A
  • Configuration
    Single
  • Power Dissipation
    225W
  • Input
    Standard
  • Collector Emitter Voltage (VCEO)
    600V
  • Max Collector Current
    96A
  • Current - Collector Cutoff (Max)
    250μA
  • Collector Emitter Breakdown Voltage
    600V
  • Collector Emitter Saturation Voltage
    2.7V
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
    2.7V @ 15V, 30A