  • HGT1N40N60A4D
HGT1N40N60A4D
advertisement
Manufacturer No:
HGT1N40N60A4D
Manufacturer:
ON Semiconductor
HK JDW NO:
598-HGT1N40N60A4D
Package:
SOT-227-4, miniBLOC
Datasheet:
HGT1N40N60A4D
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
HGT1N40N60A4D
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Package / Case
    SOT-227-4, miniBLOC
  • Supplier Device Package
    SOT-227B
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C TJ
  • Published
    2001
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Configuration
    Single
  • Power - Max
    298W
  • Input
    Standard
  • Current - Collector Cutoff (Max)
    250μA
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
    600V
  • Current - Collector (Ic) (Max)
    110A
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
    2.7V @ 15V, 40A