  • HGTP20N60A4
HGTP20N60A4
advertisement
Manufacturer No:
HGTP20N60A4
Manufacturer:
ON Semiconductor
HK JDW NO:
598-HGTP20N60A4
Package:
TO-220-3
Datasheet:
HGTP20N60A4
Purchasing and Inquiry
HGTP20N60A4 Description
HGTP20N60A4 Features
  • Low Conduction Loss
  • 40 A, 600 V @ TC = 110°C
  • Low Saturation Voltage : VCE(sat) = 1.8 V @ IC = 20 A
  • Typical Fall Time............55ns at TJ = 125°C
HGTP20N60A4 Applications
  • UPS
  • Welder
  • Other industries
  • Fash switching application
Step5Bar-code shipping tag
HGTP20N60A4
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    44 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE, NOT REC (Last Updated: 2 days ago)
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    TO-220-3
  • Number of Pins
    3
  • Weight
    1.8g
  • Transistor Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C TJ
  • Packaging
    Tube
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Not For New Designs
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    3
  • ECCN Code
    EAR99
  • Additional Feature
    LOW CONDUCTION LOSS
  • HTS Code
  • Voltage - Rated DC
    600V
  • Max Power Dissipation
    290W
  • Current Rating
    70A
  • Number of Elements
    1
  • Element Configuration
    Single
  • Power Dissipation
    290W
  • Case Connection
    COLLECTOR
  • Input Type
    Standard
  • Turn On Delay Time
    15 ns
  • Transistor Application
    POWER CONTROL
  • Rise Time
    12ns
  • Polarity/Channel Type
    N-CHANNEL
  • Turn-Off Delay Time
    73 ns
  • Collector Emitter Voltage (VCEO)
    600V
  • Max Collector Current
    70A
  • Collector Emitter Breakdown Voltage
    600V
  • Collector Emitter Saturation Voltage
    1.8V
  • Turn On Time
    28 ns
  • Test Condition
    390V, 20A, 3 Ω, 15V
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
    2.7V @ 15V, 20A
  • Continuous Collector Current
    70A
  • Turn Off Time-Nom (toff)
    160 ns
  • Gate Charge
    142nC
  • Current - Collector Pulsed (Icm)
    280A
  • Td (on/off) @ 25°C
    15ns/73ns
  • Switching Energy
    105μJ (on), 150μJ (off)
  • Height
    9.4mm
  • Length
    10.67mm
  • Width
    4.83mm