  • HIP1011ACBZA
HIP1011ACBZA
advertisement
Manufacturer No:
HIP1011ACBZA
HK JDW NO:
668-HIP1011ACBZA
Package:
16-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Datasheet:
HIP1011ACBZA
Description:
Tube Obsolete 4 Surface Mount Hot Swap Controllers 5mA mA Latched Fault, UVLO 16-SOIC (0.154, 3.90mm Width) 4 CompactPCI? Hot Plug Controller
Purchasing and Inquiry
HIP1011ACBZA Overview
You can find it in the 16-SOIC (0.154, 3.90mm Width) package.Channel 4 is currently available.Hot-swappable device comes in the shape of a Tube.The 16 terminations total to three.Device position DUAL is its terminal position.High efficiency is possible at a voltage of 12V.Surface Mount has set it up this way.In the electrical industry, this component is categoriHot Plug Controllered as Hot Plug Controller.A reliable operation requires the temperature to be set to 0°C~70°C.Hot-swappable device has CompactPCI? applications.There is a mention of it in Latched Fault, UVLO.In the case of a 10.8V~13.2VV power source, it should work just fine.Hot-swappable device belongs to the HIP1011A family of numbers.Its programmable features are Circuit Breaker, Fault Timeout, Slew Rate.Currently, 5mA is in short supply.To ensure normal operation, the supply voltage (Vsup) must be kept above 10.8V.Vsup is set to 13.2V, the maximum supply voltage.The maximum output of the device is {0}V.
HIP1011ACBZA Features
Features of Latched Fault, UVLO
Programmable features of Circuit Breaker, Fault Timeout, Slew Rate
HIP1011ACBZA Applications
There are a lot of Renesas Electronics America Inc. HIP1011ACBZA hot swap controllers applications.
  • Supply voltage monitoring
  • Network switch
  • Thermal limitation
  • Distributed power systems
  • Board or blade insertion into live backplanes
  • Reverse current protection
  • Industrial high-side switches
  • Solid state circuit breakers
  • Limitting the inrush current
  • Avionics systems
Step5Bar-code shipping tag
HIP1011ACBZA
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    16-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    0°C~70°C
  • Packaging
    Tube
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Latched Fault, UVLO
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    16
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Hot Plug Controller
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Applications
    CompactPCI™
  • Voltage - Supply
    10.8V~13.2V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    12V
  • Terminal Pitch
    1.27mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Base Part Number
    HIP1011A
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-G16
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    13.2V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    10.8V
  • Number of Channels
    4
  • Current - Output (Max)
    100mA 500mA
  • Adjustable Threshold
    YES
  • Current - Supply
    5mA
  • Internal Switch(s)
    Both
  • Programmable Features
    Circuit Breaker, Fault Timeout, Slew Rate
  • Feature Pins
    FLTN, OCSET, PWRON
  • Height Seated (Max)
    1.75mm
  • Length
    9.9mm
  • Width
    3.9mm