  • HJ2-L-DC24V-D
HJ2-L-DC24V-D
advertisement
Manufacturer No:
HJ2-L-DC24V-D
HK JDW NO:
590-HJ2-L-DC24V-D
Package:
Datasheet:
HJ2-L-DC24V-D
Step5Bar-code shipping tag
HJ2-L-DC24V-D
  • Body Length or Diameter
    28mm
  • Operating Temperature (Max)
    70°C
  • Body Breadth
    21.5 mm
  • Physical Dimension
    28mm x 21.5mm x 40mm
  • Operating Temperature (Min)
    -40°C
  • Contact Current(DC)-Max
    7A
  • Contact Voltage(DC)-Max
    125V
  • Contact Current(AC)-Max
    7A
  • Coil Resistance
    650Ohm
  • Contact (AC) Max Rating R Load
    7A@250VAC
  • Operate Time
    20 ms
  • Release Time
    20 ms
  • Contact (DC) Max Rating R Load
    7A@125VDC
  • Coil Power
    900mW
  • Contact Voltage(AC)-Max
    250V
  • Coil/Input Supply Type
    DC
  • Relay Function
    DPDT
  • Coil Voltage(DC)-Max
    24V
  • Coil Current(DC)-Max
    0.037A
  • Coil Operate Voltage(DC)
    19.2V
  • Coil Release Voltage(DC)
    2.4V
  • Body Height
    40mm