  • HJ4-AC200V-R-6
HJ4-AC200V-R-6
advertisement
Manufacturer No:
HJ4-AC200V-R-6
Manufacturer:
Panasonic Electric Works
HK JDW NO:
590-HJ4-AC200V-R-6
Package:
Datasheet:
HJ4-AC200V-R-6
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
HJ4-AC200V-R-6
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Surface Mount
    NO
  • Mounting Feature
    SOCKET MOUNT
  • Packaging
    Bulk
  • JESD-609 Code
    e4
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Gold (Au)
  • Additional Feature
    COIL OPERATE VOLTAGE(AC): 160 V, COIL RELEASE VOLTAGE(AC): 60 V
  • HTS Code
  • Packing Method
    BOX
  • Reach Compliance Code
    compliant
  • Reference Standard
    TUV; UL
  • Body Length or Diameter
    28mm
  • Operating Temperature (Max)
    70°C
  • Body Breadth
    21.5 mm
  • Physical Dimension
    28mm x 21.5mm x 40mm
  • Operating Temperature (Min)
    -40°C
  • Contact Current(DC)-Max
    5A
  • Contact Voltage(DC)-Max
    125V
  • Termination Type
    SNAP-ON
  • Electrical Life
    100000 Cycle(s)
  • Relay Type
    POWER/SIGNAL RELAY
  • Contact Current(AC)-Max
    5A
  • Contact (AC) Max Rating R Load
    5A@250VAC
  • Contact (DC) Max Rating R Load
    5A@125VDC
  • Coil Power
    1500mW
  • Contact Voltage(AC)-Max
    250V
  • Contact/Output Supply Type
    AC/DC
  • Relay Action
    MOMENTARY
  • Coil/Input Supply Type
    AC
  • Relay Function
    4PDT
  • Coil Current(AC)-Max
    0.007A
  • Coil Voltage(AC)-Max
    200V
  • Body Height
    40mm