  • HK100A-12/A
HK100A-12/A
advertisement
Manufacturer No:
HK100A-12/A
Manufacturer:
TDK-Lambda Americas Inc.
HK JDW NO:
778-HK100A-12/A
Package:
Datasheet:
HK100A-12/A
Description:
Quantity:
In Stock : 12397
Step5Bar-code shipping tag
HK100A-12/A
  • Mount
    Chassis Mount, Panel, Screw
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Number of Pins
    7
  • Weight
    540g
  • Operating Temperature
    0°C~60°C With Derating
  • Published
    2001
  • Series
    HK-A (100W)
  • Size / Dimension
    4.69Lx1.38W x 2.83 H 119.1mmx35.1mmx71.9mm
  • Feature
    Adjustable Output, DC Input Capable, Remote Sense
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Type
    Enclosed
  • Applications
    ITE (Commercial)
  • Additional Feature
    REMOTE SHUTDOWN
  • Subcategory
    Power Supply Modules
  • Power Rating
    100W
  • Max Power Dissipation
    100W
  • Depth
    150mm
  • Number of Outputs
    1
  • Approval Agency
    CE, cURus
  • Efficiency
    81%
  • Voltage - Isolation
    3kV
  • Output Voltage
    12V
  • Max Output Current
    8.5A
  • Voltage - Input
    85V~132VAC
  • Output Current
    8.5A
  • Output Power
    100W
  • Min Input Voltage
    85V
  • Max Input Voltage
    132V
  • Current - Output 1
    8.5A
  • Max Output Power
    100W
  • Nominal Output Voltage
    12V
  • Diameter
    38.6mm
  • Height
    92.964mm
  • Length
    93mm