  • HK10A-24/A
HK10A-24/A
advertisement
Manufacturer No:
HK10A-24/A
Manufacturer:
TDK-Lambda Americas Inc.
HK JDW NO:
778-HK10A-24/A
Package:
Datasheet:
HK10A-24/A
Description:
Quantity:
In Stock : 17265
Step5Bar-code shipping tag
HK10A-24/A
    Select All
  • Lifecycle Status
    OBSOLETE (Last Updated: 2 months ago)
  • Mount
    Chassis Mount, Panel
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Number of Pins
    5
  • Weight
    150g
  • Operating Temperature
    0°C~60°C With Derating
  • Series
    HK-A (10W)
  • Published
    2001
  • Size / Dimension
    4.69Lx1.38W x 2.83 H 119.1mmx35.1mmx71.9mm
  • Feature
    Adjustable Output, DC Input Capable
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Type
    Enclosed
  • Applications
    ITE (Commercial)
  • Additional Feature
    REMOTE SHUTDOWN
  • Subcategory
    Power Supply Modules
  • Power Rating
    10W
  • Max Power Dissipation
    10W
  • Depth
    68mm
  • Number of Outputs
    1
  • Approval Agency
    CE, cURus
  • Efficiency
    78%
  • Voltage - Isolation
    3kV
  • Output Voltage
    24V
  • Max Output Current
    500mA
  • Voltage - Input
    85V~132VAC
  • Output Current
    500mA
  • Output Power
    10W
  • Min Input Voltage
    85V
  • Max Input Voltage
    132V
  • Current - Output 1
    500mA
  • Max Output Power
    10W
  • Nominal Output Voltage
    24V
  • Min Input Voltage (AC)
    85V
  • Max Input Voltage (AC)
    132V
  • Diameter
    25.9mm
  • Height
    71.882mm