  • HKQ04023N2S-E
HKQ04023N2S-E
advertisement
Manufacturer No:
HKQ04023N2S-E
Manufacturer:
Taiyo Yuden
HK JDW NO:
782-HKQ04023N2S-E
Package:
01005 (0402 Metric)
Datasheet:
HKQ04023N2S-E
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
HKQ04023N2S-E
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    01005 (0402 Metric)
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Material - Core
    Ceramic
  • Shape/Size Description
    RECTANGULAR PACKAGE
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    HK, Q Type
  • Size / Dimension
    0.016Lx0.008W 0.40mmx0.20mm
  • Tolerance
    ±0.3nH
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    2 (1 Year)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Multilayer
  • HTS Code
  • Current Rating (Amps)
    250mA
  • Shielding
    Unshielded
  • Number of Functions
    1
  • Inductance
    3.2nH
  • Test Frequency
    500MHz
  • DC Resistance (DCR)
    310mOhm Max
  • Frequency - Self Resonant
    7.2GHz
  • Inductor Application
    RF INDUCTOR
  • Terminal Placement
    DUAL ENDED
  • Q @ Freq
    8 @ 500MHz
  • Quality Factor-Min (at L-nom)
    8
  • Inductance Frequency - Test
    500MHz
  • Rated Current-Max
    0.25A
  • Special Feature
    INDUCTANCE TOLERANCE IS 0.3 NANO HENRY
  • Height Seated (Max)
    0.009 0.22mm