  • HL02409Z1K500JJ
HL02409Z1K500JJ
advertisement
Manufacturer No:
HL02409Z1K500JJ
Manufacturer:
Vishay Dale
HK JDW NO:
873-HL02409Z1K500JJ
Package:
Radial, Flat Oval
Datasheet:
HL02409Z1K500JJ
Description:
FIXED RESISTOR 1.5kOhm, ±5%, 30W
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
HL02409Z1K500JJ
  • Package / Case
    Radial, Flat Oval
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    LUG
  • Mounting Feature
    Flange Braces, Right Angle
  • Weight
    20.140012g
  • Operating Temperature
    -55°C~350°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    HL
  • Published
    2013
  • Size / Dimension
    1.250Lx1.187W 31.75mmx30.16mm
  • Tolerance
    ±5%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Feature
    Moisture Resistant
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    ±30ppm/°C
  • Resistance
    1.5kOhm
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn60Pb40)
  • Composition
    Wirewound
  • HTS Code
  • Power Rating
    30W
  • Technology
    WIRE WOUND
  • Construction
    Silicon Coat
  • Resistor Type
    FIXED RESISTOR
  • Lead Spacing
    18.24mm
  • Lead Style
    Solder Lugs
  • Coating, Housing Type
    Silicone Coated
  • Height
    14.29mm
  • Height Seated (Max)
    0.594 15.08mm