  • HLG-185H-15B
HLG-185H-15B
advertisement
Manufacturer No:
HLG-185H-15B
Manufacturer:
MEAN WELL USA Inc.
HK JDW NO:
495-HLG-185H-15B
Package:
Datasheet:
HLG-185H-15B
Description:
Quantity:
In Stock : 4
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Product Details
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
HLG-185H-15B
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    15 Weeks
  • Mount
    Panel
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Number of Pins
    5
  • Weight
    1.149857kg
  • Operating Temperature
    -40°C~90°C
  • Series
    HLG-185H (185W)
  • Size / Dimension
    8.03Lx2.68W x 1.53 H 204.0mmx68.0mmx38.8mm
  • Feature
    OCP, OTP, OVP, SCP
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Type
    Constant Current, Voltage
  • Power (Watts)
    173W
  • Termination Style
    Wire Leads
  • Number of Outputs
    1
  • Approval Agency
    CB, CCC, CE, cURus, PSE, RCM, TUV
  • Efficiency
    92%
  • Voltage - Isolation
    3.75kV
  • Voltage - Input (Max)
    305VAC
  • Voltage - Output 1
    15V
  • Voltage - Input (Min)
    90VAC
  • Output Current
    11.5A
  • Output Power
    172W
  • Topology
    AC DC Converter
  • Current - Output 1
    11.5A
  • Max Output Power
    172W
  • Max Input Current
    2.1A
  • Dimming
    Analog, PWM
  • Height
    38.608mm