  • HLMP-6720-F0010
HLMP-6720-F0010
advertisement
Manufacturer No:
HLMP-6720-F0010
Manufacturer:
Broadcom
HK JDW NO:
107-HLMP-6720-F0010
Package:
Datasheet:
HLMP-6720-F0010
Description:
Standard LEDs - Through Hole Poly Dome Yellow
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
HLMP-6720-F0010
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    13 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole, Right Angle
  • Number of Pins
    2
  • Shape
    Round
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2014
  • Series
    HLMP-6xxx
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    2A (4 Weeks)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Color
    Yellow
  • Voltage - Rated
    2V
  • Additional Feature
    TTL COMPATIBLE
  • Subcategory
    Visible LEDs
  • Number of Functions
    1
  • Depth
    2.82mm
  • Number of Elements
    1
  • Configuration
    Single
  • Viewing Angle
    90°
  • Forward Current
    20mA
  • Lens Style
    Round with Domed Top
  • Lens Size
    3mm T-1
  • Test Current
    10mA
  • Forward Voltage
    2.4V
  • Luminous Intensity
    2 mcd
  • Lens Type
    Diffused, Tinted
  • Wavelength - Peak
    583nm
  • Reverse Voltage
    5V
  • T-code
    T-3/4
  • Dominant Wavelength
    585 nm
  • Length
    6.6mm