  • HLMP-AD87-RU0DD
HLMP-AD87-RU0DD
advertisement
Manufacturer No:
HLMP-AD87-RU0DD
Manufacturer:
Broadcom Limited
HK JDW NO:
107-HLMP-AD87-RU0DD
Package:
Radial
Datasheet:
HLMP-AD87-RU0DD
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
HLMP-AD87-RU0DD
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Packing Method
    AMMO PACK
  • Number of Functions
    1
  • Terminal Pitch
    2.54mm
  • Reach Compliance Code
    compliant
  • Base Part Number
    HLMP-AD
  • Operating Temperature (Max)
    100°C
  • Operating Temperature (Min)
    -40°C
  • Configuration
    Standard
  • Voltage - Forward (Vf) (Typ)
    2.2V
  • Viewing Angle
    70°, 35°
  • Optoelectronic Device Type
    SINGLE COLOR LED
  • Current - Test
    20mA
  • Lens Style
    Oval with Domed Top
  • Lens Size
    5.20mmx3.80mm
  • Luminous Intensity
    2850.0 mcd
  • Millicandela Rating
    2850mcd
  • Lens Transparency
    Diffused
  • Wavelength - Peak
    639nm
  • Forward Current-Max
    0.05A
  • Forward Voltage-Max
    2.4V
  • Overall Height
    8.7mm
  • Wavelength - Dominant
    630nm
  • T-code
    T-1 3/4
  • Reverse Voltage-Max
    5V