  • HM53-002R0HLF
HM53-002R0HLF
advertisement
Manufacturer No:
HM53-002R0HLF
HK JDW NO:
860-HM53-002R0HLF
Package:
Radial, Horizontal (Open)
Datasheet:
HM53-002R0HLF
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
HM53-002R0HLF
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Current Rating (Amps)
    8.5A
  • Shielding
    Unshielded
  • Current Rating
    8.5A
  • Inductance
    2μH
  • Test Frequency
    100kHz
  • DC Resistance (DCR)
    4.8mOhm Max
  • Inductance Frequency - Test
    100kHz
  • Height
    8.9916mm
  • Height Seated (Max)
    0.354 9.00mm
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Horizontal (Open)
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2009
  • Series
    HM53
  • Size / Dimension
    0.630Dia 16.00mm
  • Tolerance
    ±20%