  • HMC252AQS24E
HMC252AQS24E
advertisement
Manufacturer No:
HMC252AQS24E
HK JDW NO:
84-HMC252AQS24E
Package:
24-SSOP (0.154, 3.90mm Width)
Datasheet:
HMC252AQS24E
Purchasing and Inquiry
HMC252AQS24E Overview
Using the Strip package, this RF Switch optimizes the performance of the RF Switch 12v.RF Switchs should be operated at -40°C~85°C temperature while operating.In this case, the high power RF switch belongs to the family HMC252.There are 24 pins used for high power RF switch operation.CMOS COMPATIBLE-RF switch ics provide efficiency and stability.General Purpose RF switch ic type.RF Switchs that can supply 3V~5V volts are available.
HMC252AQS24E Features
Strip package
HMC252 family
24 pins
CMOS COMPATIBLE
General Purpose RF Type
HMC252AQS24E Applications
There are a lot of Analog Devices Inc. HMC252AQS24E RF Switches applications.
  • Mobile devices
  • Wireless Local Loop
  • ISM
  • Tablets
  • High speed filter selection
  • Cellular/PCS Base Stations
  • WCDMA diversity applications
  • Tuner modules
  • Antenna diversity switching
  • Digital transceiver front end switch
Step5Bar-code shipping tag
HMC252AQS24E
    Select All
  • Construction
    COMPONENT
  • Frequency
    3GHz
  • Base Part Number
    HMC252
  • Pin Count
    24
  • Circuit
    SP6T
  • Impedance
    50Ohm
  • Frequency Range
    DC~3GHz
  • RF/Microwave Device Type
    DIVERSITY SWITCH
  • Insertion Loss
    1.4dB
  • Isolation
    32dB
  • RF Type
    General Purpose
  • Input Power-Max (CW)
    29.78dBm
  • P1dB
    28dBm
  • IIP3
    47dBm
  • REACH SVHC
    No SVHC
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Contains Lead
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Lifecycle Status
    PRODUCTION (Last Updated: 1 week ago)
  • Package / Case
    24-SSOP (0.154, 3.90mm Width)
  • Number of Pins
    24
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Strip
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Additional Feature
    CMOS COMPATIBLE
  • Voltage - Supply
    3V~5V