  • HMC253AQS24E
HMC253AQS24E
advertisement
Manufacturer No:
HMC253AQS24E
HK JDW NO:
84-HMC253AQS24E
Package:
24-SSOP (0.154, 3.90mm Width)
Datasheet:
HMC253AQS24E
Purchasing and Inquiry
HMC253AQS24E Overview
optimized performance is achieved by utilizing the Strip package in this RF Switch.During RF Switch operation, the operating temperature should remain at -40°C~85°C.In the particular high power RF switchs, the HMC253 family is represented.In order to operate high power RF switch, 24 pins are required.RF switch ics with the CMOS COMPATIBLE feature are more efficient and stable.Input RF type CDMA of the RF switch ic.RF Switch can supply voltages up to 5V.
HMC253AQS24E Features
Strip package
HMC253 family
24 pins
CMOS COMPATIBLE
CDMA RF Type
HMC253AQS24E Applications
There are a lot of Analog Devices Inc. HMC253AQS24E RF Switches applications.
  • Cellular/PCS Base Stations
  • ISM
  • Digital transceiver front end switch
  • Dual-band applications
  • Smartphones
  • Antenna diversity switching
  • LTE diversity applications
  • Wireless Local Loop
  • WCDMA diversity applications
  • Tuner modules
Step5Bar-code shipping tag
HMC253AQS24E
    Select All
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Lifecycle Status
    PRODUCTION (Last Updated: 2 weeks ago)
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    24-SSOP (0.154, 3.90mm Width)
  • Number of Pins
    24
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Strip
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Additional Feature
    CMOS COMPATIBLE
  • Voltage - Supply
    5V
  • Construction
    COMPONENT
  • Base Part Number
    HMC253
  • Pin Count
    24
  • Circuit
    SP8T
  • Test Frequency
    1GHz
  • Impedance
    50Ohm
  • Topology
    Absorptive
  • Max Frequency
    2.5GHz
  • Frequency Range
    0Hz~2.5GHz
  • RF/Microwave Device Type
    DIVERSITY SWITCH
  • Operating Frequency-Max
    2500MHz