  • HMC260LC3BTR
HMC260LC3BTR
advertisement
Manufacturer No:
HMC260LC3BTR
HK JDW NO:
84-HMC260LC3BTR
Package:
12-VFCQFN Exposed Pad
Datasheet:
HMC260LC3BTR
Purchasing and Inquiry
HMC260LC3BTR Overview
In order to provide high reliability, advanced RF mixer' packaging Tape & Reel (TR) is used.With a packing size of 12-VFCQFN Exposed Pad, this mixer RF is ideal for international shipping.On this RF mix, there are 12 pins.At85°C, RF mixer should run.General Purpose RF Type from the RF mixer.Using the HMC260 search parameter, you can discover variants of the RF mixer.Surface Mount mounts RF fet mixer on the wall.
HMC260LC3BTR Features
Packed in 12-VFCQFN Exposed Pad
12 pins
85°C degrees Celsius
General Purpose Type
HMC260LC3BTR Applications
There are a lot of Analog Devices Inc. HMC260LC3BTR RF Mixers applications.
  • GPS
  • Marine Navigation
  • ISM applications
  • Industrial Controls
  • Remote Device Management
  • Transmission
  • Remote Control
  • GLONASS
  • Notebook PC
  • BeiDou
Step5Bar-code shipping tag
HMC260LC3BTR
  • Lifecycle Status
    LAST TIME BUY (Last Updated: 3 days ago)
  • Contact Plating
    Gold
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    12-VFCQFN Exposed Pad
  • Number of Pins
    12
  • Weight
    21.99923mg
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Max Power Dissipation
    260mW
  • Frequency
    14GHz~26GHz