  • HMC398QS16GE
HMC398QS16GE
advertisement
Manufacturer No:
HMC398QS16GE
HK JDW NO:
84-HMC398QS16GE
Package:
16-SSOP (0.154, 3.90mm Width) Exposed Pad
Datasheet:
HMC398QS16GE
Purchasing and Inquiry
HMC398QS16GE Overview
The frequency of 14GHz~15GHz determines how RF modulator operates.The enhanced 16-SSOP (0.154, 3.90mm Width) Exposed Pad package makes it an excellent RF IC.Strip package is used to mount this RF modulator.PCB or development board with Surface Mount-type connectors can accommodate this RF modulator.An enhanced power dissipation RF module with 16 pins.A RF switch IC's temperature less than 85°C must be used for operation.It operates with the RF switch IC's minimal operating temperature of -40°C to ensure its reliability.
HMC398QS16GE Features
Frequency of 14GHz~15GHz
16-SSOP (0.154, 3.90mm Width) Exposed Pad package
Strip
16 pins
HMC398QS16GE Applications
There are a lot of Analog Devices Inc. HMC398QS16GE RF Misc ICs and Modules applications.
  • Microwave Radio
  • Wireless LAN
  • Blind spot detection
  • Electronic bumper
  • Cellular base stations
  • Cellular Infrastructure
  • Automotive
  • Test and Measurement
  • Phase sensitive detection
  • Automotive radar
Step5Bar-code shipping tag
HMC398QS16GE
  • Lifecycle Status
    OBSOLETE (Last Updated: 5 days ago)
  • Package / Case
  • Surface Mount
    YES
  • Packaging
    Strip
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    3A001.A.11.B
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • HTS Code
  • Supply Voltage
    5V
  • Frequency
    14GHz~15GHz
  • Base Part Number
    HMC398
  • Function
    VCO
  • Physical Dimension
    5.0mm x 4.0mm x 1.75mm
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Max Supply Voltage
    5.25V
  • Min Supply Voltage
    4.75V
  • Oscillator Type
    VOLTAGE CONTROLLED OSCILLATOR
  • Supply Current-Max
    260mA
  • Output Power
    3dBm
  • Control Voltage-Max
    10V
  • Control Voltage-Min
    1V
  • RF Type
    Ku-Band, VSAT
  • Secondary Attributes
    Divide by 8
  • Phase Noise
    -105 dBc/Hz
  • Height
    1.75mm
  • Length
    5mm
  • Width
    4mm