  • HMK105CG100DV-F
HMK105CG100DV-F
advertisement
Manufacturer No:
HMK105CG100DV-F
Manufacturer:
Taiyo Yuden
HK JDW NO:
782-HMK105CG100DV-F
Package:
0402 (1005 Metric)
Datasheet:
HMK105CG100DV-F
Description:
M 10pF Ceramic Capacitor ±0.5pF C0G NP0 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0402 (1005 Metric)
Quantity:
In Stock : 10648
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
HMK105CG100DV-F
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    17 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount, MLCC
  • Package / Case
    0402 (1005 Metric)
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    M
  • Size / Dimension
    0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
  • Tolerance
    ±0.5pF
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Temperature Coefficient
    C0G NP0
  • Applications
    SMPS Filtering
  • Capacitance
    10pF
  • Voltage - Rated DC
    100V
  • Packing Method
    TAPE, PAPER
  • Temperature Characteristics Code
    C0G
  • Multilayer
  • Thickness (Max)
    0.022 0.55mm