  • HRPG-300-48
HRPG-300-48
advertisement
Manufacturer No:
HRPG-300-48
Manufacturer:
MEAN WELL USA Inc.
HK JDW NO:
495-HRPG-300-48
Package:
Datasheet:
HRPG-300-48
Description:
AC/DC CONVERTER 48V 336W
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
HRPG-300-48
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Mount
    Desktop, Panel
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Number of Pins
    15
  • Operating Temperature
    -40°C~70°C With Derating
  • Series
    HRPG-300 (300W)
  • Size / Dimension
    7.83Lx4.13W x 1.61 H 199.0mmx105.0mmx41.0mm
  • Feature
    Adjustable Output, PFC, Remote On/Off, Remote Sense, Universal Input
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Type
    Enclosed
  • Color
    Silver
  • Applications
    ITE (Commercial)
  • Depth
    105mm
  • Number of Outputs
    1
  • Approval Agency
    CB, CE, cURus, TUV
  • Efficiency
    89%
  • Voltage - Isolation
    3kV
  • Output Voltage
    48V
  • Voltage - Input
    85V~264VAC 120V~370VDC
  • Output Current
    7A
  • Output Power
    336W
  • Current - Output 1
    7A
  • Max Output Power
    336W
  • Minimum Load Required
    No
  • Max Input Current
    5A
  • Height
    41mm