  • HRS-2B-12-GA
HRS-2B-12-GA
advertisement
Manufacturer No:
HRS-2B-12-GA
Manufacturer:
Adam Tech
HK JDW NO:
9-HRS-2B-12-GA
Package:
Datasheet:
Description:
2 Rows Receptacle Solder Phosphor Bronze Through Hole Tube Gold Thermoplastic 12 Positions Forked
Quantity:
In Stock : 3994
Step5Bar-code shipping tag
HRS-2B-12-GA
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    9 Weeks
  • Contact Material
    Phosphor Bronze
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Contact Shape
    Rectangular
  • Insulation Material
    Thermoplastic
  • Board Mounting Option
    LOCATING POSTS
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Packaging
    Tube
  • Series
    HRS
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Solder
  • ECCN Code
    EAR99
  • Connector Type
    Receptacle
  • Number of Positions
    12
  • Applications
    General Purpose
  • Number of Rows
    2
  • Voltage - Rated
    250VAC
  • HTS Code
  • Fastening Type
    Push-Pull
  • Subcategory
    Headers and Edge Type Connectors
  • Contact Finish - Mating
    Gold
  • Contact Type
    Forked
  • Current Rating (Amps)
    1A
  • Insulation Height
    0.181 4.60mm
  • Style
    Board to Board
  • Number of Positions Loaded
    All
  • Pitch - Mating
    0.050 1.27mm
  • Insulation Color
    Black
  • Number of Conductors
    ONE
  • Reference Standard
    UL, CSA
  • Reliability
    COMMERCIAL
  • Body Length or Diameter
    0.3 inch
  • Row Spacing - Mating
    0.100 (2.54mm)
  • Contact Length - Post
    0.118 3.00mm
  • Number Of PCB Rows
    2
  • Body Breadth
    0.197 inch
  • Contact Gender
    FEMALE
  • Body Depth
    0.181 inch
  • Insulation Resistance
    1000000000Ohm
  • Mating Contact Pitch
    0.05 inch
  • Dielectric Withstanding Voltage
    1000VAC V
  • Insertion Force-Max
    1.668 N
  • Withdrawl Force-Min
    .556 N
  • Plating Thickness
    5μin
  • Contact Finish Thickness - Mating
    Flash
  • Length - Termination
    0.118 inch